УРОК З ЕЛЕМЕНТАМИ
ТРЕНІНГУ З ПРОФОРІЄНТАЦІЇ "ОСОБИСТИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ПЛАН"
Цілі уроку:
·
Сприяти
формуванню уявлення про життєвий і особистому професійному плані; об'єктивно
здійснювати самоаналіз рівня розвитку своїх професійно важливих якостей
(внутрішніх умов для досягнення мети) і співвідносити їх з вимогами професій,
сфер трудової діяльності до людини.
·
Розвивати
основні способи розумової діяльності: вчити аналізувати етапи свого
професійного плану, виділяти головне, узагальнювати і систематизувати.
·
Виховувати
навички свідомої дисципліни: зібраність і уважність під час роботи; навички
інтелектуальної активності.
Тип уроку: повідомлення нових знань з елементами соціально-психологічного
тренінгу.
Методи уроку: словесний, наочний, практичний.
Хід уроку:
I.
Організаційний блок.
Повідомлення теми і
мети уроку.
Цитата дня: "Не можна
вести домашнє господарство, не підходячи до плити. Не можна зловити рибу на
вудку, якщо не закинути гачок.
Не можна досягти своєї мети, не докладаючи зусиль ".
Кеті Селігман, журналістка.
Заповніть будь-ласка вхідне анкетування
«Профорієнтація
для старшокласників»:
Вхідне
анкетування учнів: https://docs.google.com/forms/d/1nlUgqhLa7y3eX6Xlh3ucM3ZYPH90UtaZUvcKeecuHyw/viewform
II.
Тренінгове заняття: "Аукціон
професій" [5]
III.
Інформаційний блок. Повідомлення нових
знань.
У кожної людини: і
у дорослого, і у дитини - є дивовижна можливість - мріяти. Поки людина живе,
він завжди про щось мріє. Іноді його мрії стають реальністю, перетворюючись на
життєві цілі. Давайте уявимо собі наше життя у вигляді сходів, по якій ми йдемо
вгору, в майбутнє, в доросле життя. Ваше право - вибрати, якою буде ваша сходи,
велика чи маленька, з яких сходинок вона складатиметься. Ви можете вважати, що
кожна сходинка - це те, до чого ви прагнете у вашому житті. Давайте назвемо цю
драбину "сходами бажань".
Піднімаючись
сходами, ми не завжди йдемо впевнено, можемо помилятися, можемо оступитися і
навіть впасти. У житті теж буває всяке: нас супроводжують хвороби, розчарування
і навіть втрати. Ваш підйом залежить багато в чому від того, як ви будете вести
себе по відношенню до інших людей, які йдуть разом з вами по сходах: будете
штовхатися, переступати через когось, пропускати вперед, йти поруч.
Ви зараз
знаходитесь в такій ситуації, коли вам необхідно спланувати свій рух по сходах
життя, знайти свій життєвий шлях. Однак не всім вдається досягти бажаних
успіхів. Одна з причин полягає в тому, що план не завжди добре продуманий,
складений без урахування своїх здібностей і можливих перешкод.
Життєвий план -
це уявлення людини про бажаний спосіб життя.
Тренінгове заняття:
"Мої життєві пріоритети"
Про стареньку [1].
В одній з країн,
неважливо в якій, жила одна старенька. Багато років вона ходила з паличкою по
пляжу в розпал літнього сезону. Багато людей дивувалися і не розуміли, що вона
шукає в піску, розгрібаючи його палицею. Тільки через роки дізналися, що
протягом багатьох років вона ходила по пляжу з однією лише метою - вона збирала
осколки битого скла, щоб дорослі і діти не поранилися.
- Чи багато досягла
в житті ця бабуся?
- Як ви думаєте, яким
був її шлях по сходах життя?
- Які були її
життєві цінності?
Професійний план - це уявлення людини про своє професійне майбутнє, тому
його побудова залежить від нього самого, його досвіду. Говорячи про
професійному плані, ми говоримо про шлях, що має протяжність в часі.
Планування зазвичай буває: довгострокове (на кілька десятиліть вперед); на середній
термін (кілька місяців або років) і короткострокове (кілька днів, тижнів).
Планування
професійного шляху у людини найчастіше йде як намітки основних віх. Причому ці
віхи можуть бути різні: тимчасові (наприклад, до 23 років закінчити інститут і
знайти хорошу роботу), подієві (стати менеджером) без чіткого зазначення віку
людини при здійсненні події.
Плануючи свою
професійну кар'єру, необхідно проявити максимум самостійності. Помилки, поки
вони тільки в планах, виправити. У вас є знання про себе і про світ професій,
адже усвідомленим вибір людини може бути тільки тоді, коли враховуються всі
обставини справи.
При складанні
професійного плану треба обдумати свою головну мету, корисно продумати реальні
шляхи і засоби досягнення поставленої мети. Необхідно пам'ятати, що у професійному
плані завжди повинен бути присутнім і запасний варіант, адже наше життя
мінлива, і на шляху до поставленої мети можуть виникнути несподівані перешкоди:
невдача на ЕНТ, непередбачене зниження попиту на обрану професію, відсутність
матеріальних можливостей і багато іншого.
Для планування
свого професійного шляху часто використовується схема професійного планування,
розроблена Е.А. Клімовим:
Схема особистого
професійного плану
Головна мета - яку професію вибираю
|
Чим буду займатися, який
трудовий внесок внесу в загальну справу, яким буду, де буду, на кого буду
рівнятися, ким я буду, чого досягну.
|
Найближчі завдання і більш віддалені цілі
|
Перша проба сил, робота, чому
і де вчитися, перспективи підвищення майстерності, професійного зростання
|
Шляхи та засоби досягнення найближчих цілей
|
Вивчення довідкової
літератури, бесіди з фахівцями, самоосвіта, надходження в певний навчальний
заклад (ПТУ, коледж, ВНЗ курси)
|
Зовнішні перешкоди на шляху досягнення мети
|
Труднощі, можливі перешкоди,
можливі протидії тих чи інших людей
|
Свої можливості для досягнення мети
|
Стан здоров'я, здібності до
навчання, наполегливість, терпіння, схильності до практичної та теоретичної
роботи, інші особисті якості, необхідні для навчання і роботи з даної
спеціальності, робота по самовихованню
|
Запасні варіанти та шляхи їх досягнення
|
Наприклад: "Я перейду по
конкурсу в технікум - спробую вступити на ту ж спеціальність в ПТУ" і
т.д.
|
IV.
Практичний блок. Первинне закріплення
знань.
Відповідно до цієї
моделі побудови плану продумайте відповіді на наступні питання.
Відповіді на ці
питання - і є ваш "смутний" професійний план.
Відповідно з цим
проектом спробуйте спланувати, що вам необхідно зробити, щоб досягти
поставленої мети. А після того як план готовий, необхідно почати по ньому
діяти.
Процес прийняття людиною
будь-якого рішення зазвичай поділяють на кілька етапів:
¨
Збір
можливих варіантів вирішення: глобальних і приватних, реальних і нереальних, що
мають під собою основу і не мають. Всі ідеї краще записати і піддати аналізу.
¨
Збір
інформації по кожному варіанту рішення. Чим повніше інформація, тим з більшою
впевненістю можна буде прийняти або відкинути шлях вирішення проблеми.
¨
Дослідження
шансів успішності в кожному варіанті: "Чи можу я на ділі здійснити даний
варіант?"
¨
Розробка
конкретного плану дій: визначення факторів, що сприяють або перешкоджають
даному варіанту вирішення проблеми.
Яка ж загальна послідовність дій людини при ухваленні
рішення свого професійного вибору, які його головні кроки?
По-перше,
це визначення та оцінка своїх "хочу" і "можу", по-друге, збір і оцінка всієї отриманої
інформації про навчальні заклади, робочих місцях і, нарешті, прийняття рішення
та планування досягнення мети.
v Дізнатися, де можна отримати необхідні знання про
майбутню професію.
v Дізнатися навчальні заклади, де можна отримати
кваліфіковану професійну підготовку.
v Обов'язково відвідати навчальний заклад в "День
відкритих дверей", щоб утвердитися в правильності свого вибору.
v Дізнатися, які профільні предмети треба здавати на ЕНТ.
v Добре підготуватися і здати іспити.
v Закінчити цей навчальний заклад.
v Знайти роботу за обраною професією.
Для досягнення
професійного успіху дуже велике значення має мотивація до нього, тобто
наскільки сильно хочеться досягти мети і чому.
V.
Профорієнтація учнів
Давайте створимо з Вами мережеву карту знань «Профорієнтація та її етапи»
Завдання: знайти
інформацію в пошуковій системі «Google» та з її допомогою доповнити мережеву карту знань.
Для того, щоб легше було
зорієнтуватися в професіях давайте попрацюємо з мережевою картою знань: (колективна робота учнів 11-го класу).
VI.
Діагностичний блок.
Сила мотивації [3].
Методика адаптована.
Інструкція: Наступна методика допоможе оцінити силу мотивації, тобто наскільки
значущий для вас успіх, продумати ту чи іншу позицію по відношенню до тих чи
інших цінностей. Якщо ви згодні з таким твердженням, ставте "+", якщо
не згодні, ставте "-".
1.
Я
дратуюся, коли помічаю, що не можу на всі 100% виконати завдання.
2.
Коли
я працюю, це виглядає так, ніби я все ставлю на карту.
3.
Коли
виникає проблемна ситуація, я найчастіше приймаю рішення одним з останніх.
4.
Коли
в мене два дні підряд немає справи, я втрачаю спокій.
5.
У
деякі дні мої успіхи нижче середніх.
6.
По
відношенню до себе я більш строгий, ніж по відношенню до інших.
7.
Я
більш доброзичливий, ніж інші.
8.
У
процесі роботи я потребую невеликих перервах для відпочинку.
9.
Мене
більше приваблює інша робота, ніж та, якою я займаюся.
10. Осуд
стимулює мене більше, ніж похвала.
11. Я
знаю, що мої друзі вважають мене діловою (тлумачним, корисним, розумним)
людиною.
12. Перешкоди
роблять мої рішення більш твердими.
13. На
моєму честолюбстві легко зіграти.
14. Коли
я працюю без натхнення, це зазвичай помітно.
15. Іноді
я відкладаю те, що повинен зробити зараз.
16. Потрібно
покладатися тільки на самого себе.
17. У
житті мало речей більш важливих, ніж гроші.
18. Я
менш честолюбний, ніж інші.
19. Наприкінці
відпустки (канікул) я радію, що скоро вийду на роботу (навчання).
20. Коли
я розташований до роботи, я роблю її краще, ніж інші.
21. Мені
легше спілкуватися з людьми, які можуть наполегливо працювати.
22. Коли
у мене немає справ, я відчуваю, що мені не по собі.
23. Мені
доводиться виконувати відповідальну роботу частіше, ніж іншим.
24. Коли
мені доводиться приймати рішення, я намагаюся робити це якомога краще.
25. Мої
друзі вважають мене ледачим.
26. Мої
успіхи в якійсь мірі залежать від колег (товаришів, друзів, однокласників).
27. Я
зазвичай звертаю мало уваги на свої досягнення.
28. Коли
я працюю разом з іншими, моя робота дає великі результати, ніж робота інших.
29. Багато
чого, за що я беруся, я не доводжу до кінця.
30. Я
заздрю людям, які завантажені роботою.
Підрахуйте кількість
балів відповідно до ключа.
Ключ:
а) позитивні відповіді на питання: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 19, 20, 21,
22, 23, 24, 26, 28. Сума =
б) негативні відповіді на питання: 5, 9, 14, 15, 18, 25, 27, 29, 30. Сума =
Складіть отримані
суми відповідей а і б. Результат =
Отриманий результат
характеризує рівень вашої мотивації до успіху, досягнення мети.
Від 1 до 10 балів - низька мотивація до успіху, вам треба розвивати
впевненість у своїх силах, не боятися заявляти про себе і про свої бажання
(дядько Михайло).
Від 11 до 16 балів - середній рівень мотивації, ви старанні і відповідальні,
до наміченої мети рухаєтеся, як поїзд по рейках - чітко за розкладом,
дотримуючись зупинки.
Від 17 до 20 балів - помірно високий рівень мотивації, ви точно знаєте, чого
хочете від життя, ваш рух до мети схоже на розбіг, підготовку до стрибка, потім
стрибок; плавне приземлення на ноги, без падіння означає, що бар'єр узятий, і
ви продовжуєте розбіг, готуєтеся до наступного стрибка.
Понад 21 бали - занадто високий рівень мотивації до успіху, ви рухаєтеся до мети
перескакуючи через сходинки, відштовхуючи стоять на шляху, вам треба вміти
розуміти і враховувати інтереси іншого, виховувати, розвивати почуття
відповідальності, поміркованості, такту і доброзичливості.
Професію
треба обирати правильно, тому для цього пропоную Вам пройти тест на сайті “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”
- Сайт http://proforientator.info - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”
- vk: http://vk.com/proforientatorinfo – “Proforientator.info – Обирай професію правильно!”- f: http://www.facebook.com/proforientator.info - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”
- В: http://proforientator.blogspot.com - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”- diigo: https://groups.diigo.com/group/proforientatorinfo – “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно!”- t: https://www.twitter.com/proforientators – Proforientator.info- YouTube: канал - https://www.youtube.com/user/proforientator
Список відтворення - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”
- vk: http://vk.com/proforientatorinfo – “Proforientator.info – Обирай професію правильно!”- f: http://www.facebook.com/proforientator.info - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”
- В: http://proforientator.blogspot.com - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”- diigo: https://groups.diigo.com/group/proforientatorinfo – “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно!”- t: https://www.twitter.com/proforientators – Proforientator.info- YouTube: канал - https://www.youtube.com/user/proforientator
Список відтворення - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”
VII.
Кадровий словник - копірайтер [4].
Копірайтер - людина з творчою натурою, здатний складати оригінальні
тексти, музичні заставки і крупніші твори різного стилю, характеру і метражу.
Багато копірайтери мають досвід написання сценаріїв.
Обов'язки
копірайтера можна порівняти з обов'язками кореспондента. До них відноситься,
наприклад, написання статей рекламного характеру. Також копірайтер бере участь
у розробці іміджу фірми, включаючи назву, слоган, рекламні матеріали.
Копірайтер повинен орієнтуватися в області авторських прав на музичні та
літературні твори. Зазвичай творча група рекламістів, що працює над проектом,
складається з копірайтера і редактора (дизайнера, художника).
Мета копірайтера - створити рекламу, яка принесла б рекламодавцю
максимальний прибуток. Кожен копірайтер, крім створення рекламного тексту,
повинен піклуватися і про його просування. Створення і розширення клієнтської
бази - теж завдання копірайтера. Важливий момент - вміння спілкуватися з
клієнтами, часто дуже примхливими, причому, постійно переконувати їх в
ефективності свого творіння, щоб клієнт дійсно захотів вкласти гроші в
рекламований товар.
Щоб стати хорошим
копірайтером, потрібно багато знати: маркетинг, поведінка споживача, теорію
продажів, закони зорового сприйняття, комп'ютерні програми та багато іншого.
Потрібно мати жваве перо, уяву та інтуїцію. Та й трохи таланту також не
зашкодить!
Практична вправа: "Я -
копірайтер"
Процвітаючий людина
- це людина, яка ...
Невдаха - це
людина, яка ...
Людина в житті
відбувся, якщо він має ...
Людина в житті не
відбувся, якщо він не має ...
Завдання: використовуючи сайт http://proforientator.info давайте переглянемо вищі
навчальні заклади, в яких Ви хотіли б навчатися.
VIII.
Заключний блок.
Обговорення ступеня
корисності і значущості матеріалу уроку для формування уявлення про життєвий і
особистому професійному плані.
Першим етапом
професійної кар'єри є усвідомлений вибір професії, в якій найбільшою мірою
проявляться здібності людини.
Професійний план - це не перераховані на аркуші паперу пункти заходів, а
уявне представлення майбутнього.
Оскільки
професійний план - не річ, а уявлення, то приватне в ньому залежить від
особистих якостей людини, що обмірковує свій план, від його характеру, досвіду,
складу розуму. Плани у різних людей можуть бути смутними, уривчастими або
повними, зрозумілими, реалістичними або фантастичними. Поки це тільки плани,
слід проаналізувати їх всебічно, обміркувати також різні прийнятні і можливі
варіанти.
Професійні плани з
різними варіантами вирішення життєвих проблем є хорошою можливістю уникнути
стресів від будь-яких невдач. Важливо навчитися бути дослідником своєї життєвої
та професійної перспективи, вивчати себе в різних життєвих ситуаціях.
Успішно складений
професійний план - це фундамент майбутньої професійної діяльності людини, його
кар'єри.
Рефлексія: "Я - висловлювання" [5]
Заповніть будь-ласка вихідне анкетування
«Профорієнтація
для старшокласників»:
Вихідне анкетування учнів:
Список використаної літератури:
1.
Дереклеева Н.И., Савченко М.Ю. Справочник классного
руководителя (10-11 классы). – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ВАКО, 2007. –
(Педагогика. Психология. Управление).
2.
Савченко М.Ю. Профориентация. Личностное развитие.
Тренинг готовности к экзаменам (9-11): Практическое руководство для классных
руководителей и школьных психологов / Под науч.ред. Л.А.Обуховой. – М..: ВАКО,
2005.
3.
Смирнова Е.Е. На пути к выбору профессии. – СПб.:
КАРО, 2003. – (Материалы для специалиста образовательного учреждения).
4.
Тесты по профориентации для учащихся / сост.
А.А.Аркадьев. – Минск: Соврем. шк., 2008
5.
Шевченко М.Ф. Тренинг “Профориентация для
старшеклассников”. – СПб.: Речь, 2007.
Комментариев нет:
Отправить комментарий